HEADEND VE MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİ - www.frekansendüstriyel.com

İçeriğe git

Ana menü:

HEADEND VE MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİMerkezi Uydu Sistem Çözümleri
Otel, Apartman gibi fazla sayıda kullanıcının olduğu bina komplekslerinde merkezi uydu sistem çözümleri birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Kapalı devre merkezi RF ve IF sistemleri sadece uydu çözümlerini kapsamamaktadır. Bina içerisindeki kullanıcıların TV yayınlarını alabilmesi için farklı platformlar vardır.
  • Havadan alınan yayınlar
  • Digital platformlar (Digiturk, D-Smart)
  • Kablolu TV
  • SMATV
  • Uydu yayınları
Eğer doğru ve profesyonel bir uygulama yapılmazsa, yukarıda sayılan bu platformlardan  sağlanan TV yayınlarının,  Otel – Apartman – Site gibi bina kompleklerindeki kullanıcılar tarafından izlenebilmesi için birçok farklı ekipman kullanılması gerekmektedir. Sonuç olarak verimsiz, müdahalesi zor, maliyeti fazla ve karmakarışık bir merkezi sistem inşaa edilmiş olabilir. Headend ve Merkezi uydu sistemleri konulu yazıda bu sistemlerin avantajları ile  ilgili detaylı açıklamaları yapmıştım. Bu yazımda ise farklı yayınların tekbir merkezde toplanarak dağıtılması ve kullanıcılara sunulması üzerinde durmak istiyorum.
Otel – Apartman – Site Merkezi Ortak Platform sistemleri
Yukarıda da bahsettiğim gibi TV yayınları farklı platformlar üzerinden yapılabilir, hatta bunlara radyo yayınlarınıda eklediğimizde ortaya çıkacak kablo karmaşasını gözünüzün önüne getirin. Ortak platformun hedefi, tüm bu farklı yayınların tek bir kablo üzerine bindirilerek kullanıcılara iletilmesi esasına dayanır. Bu sayede bir ya da birkaç yayın sistemi aynı kabloyla kullanıcının duvarındaki prize kadar ulaştırılır.
Merkezi Sistemler RF & IF çözümleri Ortak Platfom
 
Otel Apartman Merkezi uydu sistemlerindeki bu karmaşayı çözümlemek için üretilmiş ekipmanlardan bahsetmek istiyorum. Bu karmaşanın farkına varan firmalar, farklı yayın platformlarını bir araya toplayan merkezi uydu sistem ekipmanları üretmişlerdir. Daha sonra TV yayınlarına, Radyo yayınlarınıda ekleyerek tek kablo ile çözüme ulaşmışlardır. VSAT Uydu haberleşme,  Merkezi Uydu Sistem çözümlerini konusunda uzman firmalardan temin ettiği ekipmanlarla birlikte sunmaktadır.
Merkezi Uydu Sistemi Dağıtım Ekipmanları
Merkei Uydu Sistem Çözümlerine yönelik olarak kullanılan dağıtım ekipmanlarının genel özellikleri;
Yükseltici ( Amplifier)
YÜKSELTİCİLER
  • 2 ayrı yükseltici modeli mevcut
  • Her iki modelde combine yükselticilerdir. Havadan / Kablolu TV + Uydu yayın bandlarını combine edebilir.
  • Anahat Yükseltici (Line Amplifier)
  • Ev içi yükseltici (Subscriber Amplifier)
Bölücüler / Dağıtıcılar
BÖLÜCÜ / DAĞITICI PRİZLER
5-2400 MH band aralığında çalışan pasif ekipmanlardan oluşmaktadır.
 
 
 
 
Otel – Apartman – Site Kapalı devre merkezi (uydu) sistem çözümleriniz için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön